Polgári jog

Polgári jog, azon belül különösen a szerződések joga, kiemelten a szállítmányozás és fuvarozás, adás-vétel, bérlet, ill. egyéb magánjogi megállapodások és a gazdasági társaságok joga.

Szerződések joga. A megállapodás világos és érthető megfogalmazása a szerződéses partnerek alapvető érdeke. Ha a mindenkori ügylet megfelelően elő van készítve, azaz a Felek már előzetesen tisztában vannak jogaikkal és kötelezettségeikkel, és ha ismertek az üzleti kockázatok, valamint a jogkövetkezmények, akkor úgy jó eséllyel egy későbbi jogvita megelőzhető. Az írásbeliség sok esetben ugyan nem feltétel, de a későbbi bizonyítás érdekében minden esetben ajánlott a megállapodások pontos tartalmának felidézhetősége okán is a szerződéseket írásba foglalni. 

Szállítmányozás, fuvarozás. A sokszereplős üzleti kapcsolatok sokszor nehezen áttekinthetőek. A megbízó-szállítmányozó-fuvarozó-címzett kapcsolata igen összetett. A magyar polgári jogi szabályokon túl jellemzően nemzetközi egyezmények szabályozzák ezen jogviszonyokat. Megfelelő tájékoztatás és ismeret hiányában kellemetlen meglepetéseket tud okozni egy káresemény, vagy késedelem kapcsán a szállítmányzó/fuvarozó korlátolt felelőssége, vagy az, hogy küldeményünk – eltérő rendelkezésünk, ill. intézkedésünk hiányában – bizony biztosítva sincs!

    

 

Adás-vétel, bérlet, ill. egyéb magánjogi megállapodások. A legtipikusabb és leggyakoribb ügyleti típusok. Ingatlan vásárlása, vagy eladása esetén ügyvéd közreműködése kötelező. A magánjogi megállapodások „tárháza” végtelen, kezdve a barátnak adott kölcsöntől a házassági vagyonjogi szerződésig. Ha a magánjogi kapcsolat mélysége, ill. ügylet összegszerűsége túlmegy a „bagatell” kategórián, akkor célszerű ügyvéd tanácsát kérni, ill. közreműködését igénybe venni, mintsem magunk kísérletezzünk barátoktól beszerzett, vagy internetről letöltött minták alapján szerződést gyártani.

Gazdasági társaságok joga. A cégalapításon, változásbejegyzésen túl a cégek mindennapjaiban üzleti szerződések tucatjait kötik meg, melyek kidolgozása, véleményezése – elsősorban a felelősség és biztosítékok kérdésköreiben – nem felesleges jogi körülményeskedés. A szerződés akkor jó, ha a Felek azt betartják, rosszabb esetben, ha annak alapján a nem teljesítő féllel szemben követelés támasztható. Utóbbi feltételnek még az üzleti életben sem minden szerződés felel meg: a Felek gyakorta nem szabályozzák megfelelően a szolgáltatás tárgyát, nem világos az ellenérték, a hibás teljesítés, ill. szerződésszegés jogkövetkezményei, tartós üzleti kapcsolatokban pedig az elszámolás szabályai rendszerint teljesen homályban maradnak. 

Gács Attila, Gács Attila ügyvédi iroda, Ügyvédi Iroda, Ügyvéd, Rechtsanwalt, Gács Attila ügyvéd, Dr. Gács Attila Gács Attila